300 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde Kargo Ücretsiz

3D Secure Güvenli Alışveriş Sistemi Nedir?

3D Secure, bir diğer adıyla 3D Güvenli Ödeme sistemi, internetten yapılan kredi ve banka kartlı ödeme işlemlerine ek bir güvenlik katmanı olarak tasarlanmış bir protokoldür. Arcot Systems tarafından geliştirilen güvenlik katmanı, dünyanın en büyük kart üreticileri Visa ve MasterCard tarafından sırasıyla “Verified by Visa” ve “MasterCard SecureCode” isimleriyle kullanıma sokuldu.

Çevrimiçi ödemelerin doğrulanması ve onaylanması, üç farklı tarafın dahil olduğu çok katmanlı bir süreçtir. Sürece dahil olan taraflar kart üreticisi şirket (Visa ya da MasterCard), müşteri ve ödeme sistemi şeklinde sıralanır.

Güvenlik şifresi SMS yoluyla kart sahibine gönderilir ve bunu kart sahibi haricinde başka kimse göremez. Bu sayede kartın, kart sahibinin rızası olmadan başkaları tarafından kullanılmasının önüne geçilmiş olur..

3D Secure sisteminin nasıl işlediğini açıklamak için e-ticaret sitenizdeki sanal mağazalara ödeme sistemi olarak PayTR’nin çalıştığını varsayalım.

  1. Satın almak istediği ürünleri sepete ekleyen müşteri, ödeme formuna kredi veya banka kartı bilgilerini girer.

  2. PayTR dizin sunucusuyla iletişime geçer ve bilgilerin doğruluğunu onaylar.

  3. Onayın ardından müşteri bankasının 3D Secure sayfasına yönlendirilir ve parolası ya da alacağı tek seferlik PIN aracılığıyla burada kimliğini bir kez daha doğrular.

  4. Banka nezdinde gerçekleştirilen doğrulamanın ardından, PayTR işlemin detaylarını ödemeyi alacak olan bankaya sağlar ve onlardan gelecek onayın ardından ödeme tamamlanmış olur.

  5. Müşteri ödeme işleminin başarılı ya da başarısız olduğuna dair e-posta ve/veya kısa mesaj yoluyla bilgilendirilir.

Visa ve Mastercard’ın uluslararası platformda geçerliliği olan bu sistemi, internetten alışverişi güvenli hale getiren anahtar sözcüktür. Kişisel Güvelik Mesajı adı verilen özel bilginin kendisine ulaşması da sistemin gerçekliğinin tek kanıtı olduğundan başka bir test ya da sorgulama içine girmesine gerek kalmayacaktır. 3D sistemi sayesinde kart, 3. şahısların eline geçse bile sistem mesajı kart sahibinin bankaya bildirdiği cep telefonu numarasına yollanacağı için karttan herhangi bir çekim yapılamayacaktır. Yani bu şifreyi bilmeyen birinin kartı kullanması mümkün değildir. 

Dünyanın en büyük kart sağlayıcılarından biri olan Visa tarafından geliştirilen 3D Secure sistemi Mastercard tarafından da destekleniyor. 

Visa’nın Avrupa ülkelerinde yaptığı araştırmaya göre 3D Secure güvenlik sistemi ile daha önce internetten alışveriş yapmayan kişilerin %84’ü alışveriş yapmaya, internet üzerinden sık alışveriş yapmayanların ise %71’i daha fazla alışveriş yapmaya başlamış. E-ticaret sektörünün gelişmesinin Türkiye’deki en büyük engelinin de güvenlik olduğu düşünülürse 3D Secure sisteminin bu soruna çare olacağı aşikar.