300 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde Kargo Ücretsiz

Yulaf Unu Hakkında Bilgiler?

Yulaf Unu Nedir?

Yulaf uzun zamandır hayvan yemi olarak kullanılan ve değeri bilinmeyen bir karbonhidrat kaynağıdır. Latince adı “Avena Satina” olarak bilinmektedir. Mutfak kültürümüzde adını yeni yeni duyurmuştur. Yulaf hayatımıza girene kadar buğday ve arpadan faydalanmaktaydık. Faydaları ve besin değeri bilinmesiyle beraber, kullanım alanı da genişlemiştir.

Yulaf unu ise, yulafın birkaç işlemden geçerek elde edilen un türüdür. Buğday unu ile kıyaslandığında daha iri taneleri olduğu gözlemlenir. Beyaz ve gri tonları arasında bir renge sahiptir. Özellikle de fırıncılık sektöründe yeni yeni kullanılan yulaf unu, ekmekler başta olmak üzere pek çok gıdaya olumlu yönde etkili olmuştur.

Yapılan araştırmalara göre yulaf unu ile yapılan ekmeklerin, bayatlama süresi daha uzun bir hal almıştır. Ekmeğin ömrünü uzatan yulaf unu aynı zamanda ekmeğin doyurucu özelliğini de artırmıştır. Yine aynı şekilde yapılan araştırmalarda yulaf unu ile yapılan yiyeceklerin daha az çiğneme gücü harcandığı da belirlenmiştir. Sindirimi kolay bir un olan ve yerken kişiyi yormayan yulaf unu, zamanla unlu gıdalarda kendini göstermeye devam etmiştir.

Söz konusu un olunca akıllarda oluşan “Yulaf unu ve kepeği aynı mı?” sorusunu da cevaplamak gereklidir. Yulaf unu yulaf bitkisinin çekirdeklerinin iç kısmından elde edilir. Yulaf kepeği ise çekirdeklerin dış kısmından yapılmaktadır. Besin değeri açısından da farklılık gösterirler.

Yulaf Unu Nasıl Elde Edilir?

Yulaf ununun ana maddesi yulaftır. Yulafın toplanıp klasik çekiçli değirmenlerde veya düz valsler aracılığı ile öğütülmesinden elde edilmektedir. Yulafın un halini alması için, ezilme ve öğütülme işlemlerinden geçmesi gerekir. Bu işlemleri un fabrikaları gerçekleştirmektedir.

Yulaf Unu Kalori ve Besin Değeri

Yulaf unu kalori miktarı açısından hem sağlığına dikkat edenlerin hem de sporcu beslenmesi ile beslenenlerin dikkatini çekmektedir. 100 gram yulafta 63,29 gram karbonhidrat bulunmaktadır. 12,53 gram protein, 7 gram yağ, 5,43 lif, 348 mg potasyum ve 54 mg kalsiyum içermektedir. Diyet beslenmesinde 2 yemek kaşığı yulaf, 1 dilim ekmek ile eşittir.

Yulaf Unu Gluten İçerir mi?

“Yulaf unu gluten içerir mi?” sorusuna da bu yazıda cevap bulabilirsiniz. Çölyakla Yaşam Derneği’nin yapmış olduğu bir açıklamada, gluten içeren besinlerin arasında, yulaf unu ile yapılan her şeyin olduğu ifade edilmiştir. Bu demek oluyor ki yulaf ununda gluten vardır.

Yulaf Unu Faydaları Nelerdir?

 • Bolca lif içerdiği için, sindirim sisteminizin bir dostudur. Bağırsak problemlerini ortadan kaldırır ve midenizin daha rahat olmasını sağlar. Eğer kişide kabızlık problemi görülüyorsa, yulaf ununun düzenli tüketiminde bu sorunu ortadan kaldırır.
 • Yine liflerin bağırsaklara olan katkısı sayesinde, diyet sürecinde ve sporcu beslenmesinde kilo kontrolü sağlar. “Yulaf unu zayıflatır mı?” merakı da bu şekilde son bulabilir. Bol lif sizin zayıflamanıza katkıda bulunur.
 • Vitamin ve mineral açısından yüksek bir un türü olduğundan, tüm sistemlerinizin düzenli çalışmasını sağlar. “Yulaf unu kabız yapar mı?” diye düşünmeyin çünkü bağırsaklarınızın sağlıklı çalışmasında etkilidir.
 • Kalsiyum içermesiyle, kas ve kemik gelişimini destekler.
 • Kandaki kolesterol miktarını düşürme özelliği ile kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalini de ortadan kaldırır.
 • Neredeyse tüm vitaminleri içerdiğinden kişiye enerji verir, dinç tutar ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Yulaf Unu Nasıl Kullanılır?

  Diyet yapanlar ve tok kalmak isteyenler için yulaf unu süt veya yoğurtla beraber tüketilebilir. Bir kase yoğurt üzerine 1 kaşık yulaf unu ekleyip üzerine meyve veya kuru yemiş gezdirip tüketebilirsiniz. 

  “Yulaf unu bebeklere verilir mi?” Bu konuda birkaç detayı bilmek gereklidir. Bebeğinize yulaf unu vermeden önce glutene alerjisi olup olmadığını bilmeniz iyi olacaktır. Alerjisi yoksa 6 aydan sonra yulaf unu ile beraber lapalar hazırlayıp öğünlerde verebilirsiniz.

  Çay yanına atıştırmalık bir şeyler arıyorsanız, yulaf ununu kullanarak sağlıklı kek veya kurabiyeler yapabilirsiniz. Bu şekilde lif içerdiği için sindirimi de kolay olacaktır. Diyet sürecinde ise yulaf unundan kurabiye yaparak bu gibi yiyeceklerden mahrum kalmayacaksınız.

 • Yulaf Unu Maskesi Ne İşe Yarar?

  Yulaf unu maskesi cilt ve saç bakımı konusunda da yanınızda olmaktadır. Cildinizin ve saçlarınızın daha sağlıklı olması için harekete geçer. Sadece gıda alanında kullanıldığı zannedilen yulaf unu cilde faydaları ile de kozmetik alanında kendini gösteriyor. Yulaf unundan elde ederek uyguladığınız maske;

  • Cildinizi nemlendirir.
  • Sivilce oluşumunu önler, varsa yok eder.
  • Ciltteki pullanmaları zamanla ortadan kaldırır.
  • Cildinize parlaklık ve canlılık katar.

  Saç maskesi ise saçlarınıza sağlık kattığı gibi, saç dökülmesini de engelliyor. Bu durumda etkili olmasının sebebi, bolca vitamin ve mineral içermesidir.